niedziela, 5 stycznia 2025

Umowa UE z Mercosur

Od pewnego czasu jesteśmy straszeni upadkiem europejskiego rolnictwa jeśli UE podpisze tą umowę. Bezcłowy Import żywności i pasz do unii może spowodować pewien spadek ceny mięsa wolowego i drobiowego - myślę , że ok. 10% i zmniejszenie dochodów tym rolnikom o ok .5%. Natomiast export artykułów przemysłowych da więcej korzyści ,również naszej gospodarce, bo produkujemy samochody , podzespoły do nich.A przemysł mot. przeżywa w Europie zastój. Największą szansą dla Polski byłby jednak bezcłowy export sprzetu AGD , bo tego produkujemy najwięcej w Europie. Napewno wartość unijnego exportu byłaby o wiele większa od importu. Oczywiście trzeba byłoby rygorystycznie przestrzegać norm chowu drobiu, bo mięso wołowe z Boliwii czy Argentyny na pewno jest bardziej ekologiczne niż nasze. Nie zawarcie tej umowy będzie korzystne przede wszystkim dla Chin, bo one są w stanie zalać te 5 państw art. przemysłowymi. Oczywiście , decydenci unijni ,mają więcej danych niż ja i wierzę , że podejmą dobrą decyzję.

Tylko nie szukajcie za 5-10 lat swojskich jaj, gęsi czy kur.
Zawsze w markecie będzie taniej niż u rolnika.

Obywatel L, bardzo rozsądnie ująłeś tą kwestię. Decyzje są dobre dla całej Unii. Problemem tego narodu jest jednak to, że tak myślących jak Ty jest niewielu. Wkrótce tabuny ciągników za miliony (dzięki tej złej Unii) wyjadą na drogi. Nawet nie będą rozumieć o co protestują i tak naprawdę, że szkodzą samym sobie. Ot takich mamy....

Temat ciekawy i warty uwagi. Z tego co mi wiadomo produkty rolne są genetycznie modyfikowane. Duże pola należą do molochów. Które pryskają nawożą chemią beż opamiętania. Nie twierdzę że u nas tego nierobią. Ale myślę że mniej i u nas jest jakaś kontrola. Pola sojowe są skażone pestecydami. Sama podróż do Europy wskazuje na to że będzie dużo chemi. Bo do nas dojedzie piękne i tańsze.

Decydenci unijni i dobre decyzje, a to dobre należałoby raczej powiedzieć lobbiści i ponadnarodowe koncerny to oni teraz decydują o losach świata. Polityk unijny czy inny jak to się ładnie mówi co najwyżej przekracza kompetencje lub nie dopełnia obowiązków służbowych, a by nie powiedzieć zwyczajnie po ludzku bierze pieniężna prowizję od poleceń tychże lobbystów (przekupywaczy).

Obywatelu, tak na zdrowy rozum. Co jest lepsze dla Polaka mieć wszystkie produkty spożywcze pod ręką czy mieć do nich dostęp dopiero po tym jak sprzedaż pralkę czy kuchenkę dla Argentyńczyka?

Nie czarujmy się tu chodzi o biznes czyli korporacje w akcji, mali nikogo nie interesują.

"Obywatel L " ta umowa jest ogólnie dostępna do przeczytania ??? ,żeby móc o niej dyskutować ?
Proszę podać Mi żródło gdzie tę umowę mogę przeczytać .

Wyjście z UE natychmiast.

Spróbuję odpowiedzieć na kilka pytań. Modyfikowana soja z USA i Brazylii teraz także jest importowana przez polskie firmy. Jeśli chodzi o nawożenie i środki ochrony roslin-nie tylko pestycydy- to w Polsce ,w gospodarstwach wysoko towarowych jest dużo stosowane. Zgadnijcie, ile razy rzepak jest opryskiwany? Teraz strona ekonomiczna-jest b. wazne ,żeby sprzedać te artykuły agd -90% idzie na export- bo 110 tys.pracowników płaci PIT , a M .in. z tego podatku płacimy składkę do UE, a póżniej z unii rolnicy otrzymują dopłaty do gr. rolnych-za 2023 r srednio 259 euro na 1 ha. W skali kraju 3,67 mld.euro. Oczywiscie wazne jest bezpieczeństwo żywnosciowe kraju . Ono nie jest zagrozone, bo więcej exportujemy niż importujemy i tak będzie nawet po ratyfikacji wspomnianej umowy, bo rynek na świecie stał się globalny. Najgłupszą rzeczą jest ,zrobić na złość Niemcom. Przecież Niemcy są naszym najważniejszym importerem, 8 razy więcej niż USA.

Do Kaśka Ty tak na poważnie ??? Czy w ramach tej umowy będą odsadzać lasy deszczowe czy wytną wszystkie i postawią wiatraki ???

Obywatel L Jak możesz mówić o korzyściach dla Polski jak nie znasz warunków umowy. Po za tym to wielkie korporacje będą sprzedawać a nie jakoś rolnik z Boliwii czy Paragwaju Tylko wielkie koncerny które będą wycinać lasy deszczowe pod pola uprawne

Do Kaśka Tylko że dla planety oznacza to jeszcze większe wycinanie lasów deszczowych. No ja jakoś wątpię że z krajów w których samochody jeżdżą na oleju palmowym i wycinają lasy deszczowe pod pola uprawne ,żywność będzie zdrowsza. Po za tym żywność tam będą produkować i pobudują zakłady wielkie holdingi dla których nie liczy się jakość, no ale będzie tanio.

Wytną "szkodliwe"lasy deszczowe pod uprawy, postawią "ekologiczne" wiatraki i panele fotowoltaiczne a wielkie holdingi będą uprawiać "ekologiczną żywność". Ktoś kto posiada teraz kawałek ziemi lub będzie posiadał będzie wielkim szczęściarzem bo posieje własne warzywa .....

Nie posiadam tekstu Umowy . Sprawa tej umowy jest rozważana w mediach przez dziennikarzy i polityków. Z tych wypowiedzi ,a także własnych przemyśleń doszedłem do wniosków zawartych w poprzednich tekstach. Przede wszystkim nie ulegam presji większości, bo rzadko większość potrafi patrzeć perspektywicznie.
W naszym powiecie ok.75% rolników głosowało przeciwko wejściu do UE.
T. Mazowiecki mówił , ze rolnicy najwięcej na wejściu skorzystają i to sprawdziło się. Różni gracze polityczni straszyli ,że Niemcy wykupią ziemię , że polskie rolnictwo upadnie ,a nic takiego nie stało się. Ktoś kto narzeka na unię ,niech przejdzie się po rolnikach z petycją i zobaczymy ile osób podpisze za wyjściem z niej. Ale zawsze w wyborach można głosować na partie antyeurpejskie , bo to nic nie kosztuje , a można chociaż ponarzekać. Chcę uspokoić ludzi nieufającym politykom , że ta umowa ,czy też niektóre jej fragmenty, bedzie zawarta na 5lat. Również są określone kotyngenty ilościowe ,np; mięso wołowe 180tys.ton. W UE zjadamy rocznie ok.5000tys .ton tego mięsa. Ponadto bydło w Boliwii i Argentynie jest hodowane na pastwiskach, a nie na fermach. A np; dorsz złowiony u wybrzeży Argentyny jest gorszy od bałtyckiego? Bo wg. mnie jest lepszy. Do tego, w sklepach na towarze jest kraj pochodzenia , więc możemy wybrać. Oczywiście odpowiednie służby w naszym kraju powinne badać w artykułach zagranicznych i krajowych , czy nie ma szkodliwych substancji. Myślę , że to robią.

Tak usuwanie lasów deszczowych pod uprawy "Rundupem " jest według ciebie gwarantem zdrowej żywności.Chyba przespałaś ostatnie 20 lat

Do obywatel L Na razie pewne jest że te kraje nie muszą spełniać rygorystycznych norm jakościowych !!!!

Obywatel L tak analizujesz i rozważasz to przeanalizuj ile ze 100 konkretów zostało spełnionych przez obecną koalicję.

Bardzo dziękuję za odpowiedź .
Presji większości nigdy nie można ulegać, bo zazwyczaj jest to " zgubny " kierunek i najczęściej niesłuszny .
To fakt rolnicy nie chcieli wejścia do UE - tak było ,ale Myślę ,że akurat ta grupa zawodowa zasługuje na wszystko co najlepsze . Po pierwsze Ci ludzie nie mają świąt ,nie mają niedziel ,bo jeśli prowadzą gospodarstwo " mleczne " to rano i wieczór ,niedzielę i święta pracują Abyśmy My mieli mleko,sery ,masło ,jogurty itd. w sklepach . Należy jednak zwrócić uwagę na fakt ,że wcześniej gdy do tej Uni " wchodziliśmy " ta unia była inna ,lepsza ,bezpieczniejsza .Teraz polityka UE jest zgubna .Ogólnie ten świat " idzie " w złym kierunku .

Pozdrawiam .

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.