sobota, 27 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Jak powinno prezentować się mieszkanie dla seniora?

Dane demograficzne wykazują, że społeczeństwo w Polsce starzeje się coraz szybciej. Osób po 60. roku życia przybywa, co zaś kreuje zupełnie nowe wyzwania dla deweloperów. Lokum senioralne oraz jego optymalne wyposażenie to temat, który pojawia się coraz częściej w środowiskach architektów. Potrzeby osób w podeszłym wieku znacząco różnią się od wymagań singli czy młodych małżeństw. Ponadto, istnieje możliwość wystąpienia sytuacji, w której zakupione wcześniej mieszkanie z biegiem czasu przestanie spełniać oczekiwania osoby starszej, stając się przestrzenią pełną wyzwań, a nie wypoczynku i swobody. Wraz z wiekiem, zmieniają się potrzeby – seniorzy coraz chętniej zmieniają miejsce zamieszkania, poszukując mieszkań o wiele lepiej dopasowanych do ich potrzeb. Czym powinno charakteryzować się mieszkanie dla seniora? Postanowiliśmy omówić największe trudności z jakimi zmagają się seniorzy oraz rozwiązania, jakie szykuje dla nich współczesny świat.


Brak wind, zły układ, zbyt wysokie blaty - jak zapobiec rozczarowaniu mieszkaniem?


Wielu seniorów uskarża się na trudności w bezpiecznym wyjściu ze swojego mieszkania. Starsze bloki nie zawsze wyposażone są w windy czy szerokie korytarze, po których można swobodnie poruszać się nawet będąc na wózku. Osoby w podeszłym wieku, mające trudności z poruszaniem się, w efekcie stają się więźniami swoich własnych mieszkań. Lokum dla seniora powinno być położone jak najniższej, na parterze lub pierwszym piętrze - wyjątkiem są budynki z windą, która pozwoliłaby starszej osobie na wygodny zjazd ze swojego piętra prosto na parter. To jednak nie wszystko; również w mieszkaniach powinny znajdować się wszelkiego rodzaju poręcze czy drążki, które ułatwiają przemieszczanie się oraz podnoszenie. Równie istotne są progi – a raczej ich brak. Tego typu rozwiązania pozwalają przede wszystkim na zminimalizowanie ryzyka upadku i poniesienia z tego powodu uszkodzeń. Mieszkanie dla seniora powinno być miejscem sprzyjającym wypoczynkowi; meble powinny być więc ergonomiczne, podobnie jak całe wyposażenie mieszkania (włącznie z obniżonymi blatami kuchennymi). Urządzenie mieszkania dla seniora  stanowi spore wyzwanie; podjęli się tego liczni deweloperzy, którzy dziś prezentują liczne osiedla senioralne.


Apartamenty dla seniorów jako nowy trend w polskiej deweloperce

Osiedla senioralne to trend, który przybył do nas z Zachodu - a konkretnie USA. Mowa o miejscach, w których możliwe jest zachowanie samodzielności oraz prywatności przy jednoczesnym dostępie do wszelkiego rodzaju pomocy medycznej. Tego typu rozwiązania, chociaż są dość nowe w Polsce, z roku na rok zyskują na popularności. Ostoja Seniora to jedno z takich miejsc. Apartamenty dla seniorów cechują się wysokim standardem oraz przystosowaniem do aktualnych potrzeb osób starszych. Całodobowa ochrona, klinika medyczna w budynku, a także kuchnia i restauracja – oto tylko jedne z licznych udogodnień, na które mogą liczyć mieszkańcy. Dodatkowe sąsiedztwo zieleni przy jednoczesnej bliskości najważniejszych punktów jak sklepy czy piekarnie sprawia, że starsze osoby mogą wciąż wieść aktywne życie. Deweloperzy oferują zarówno mieszkania na sprzedaż jak i wynajem; różnorodność sprzyja zainteresowaniu, przez co sama idea apartamentów dla seniorów stale się rozwija, zyskując coraz większą aprobatę grupy docelowej. Każdy zasługuje na godne życie, a osiedla i mieszkania dla seniorów są jednym z przykładów umożliwienia osobom starszym pozostania aktywnym i otwartym na rozmaite atrakcje.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.