Warto przeczytać

  • 3 komentarzy
  • 716 wyświetleń

Oddajmy głos obywatelom - nowe projekty ludowców

Oddajmy głos obywatelom - nowe projekty ludowców

Sędziowie pokoju i dzień referendalny - to dwa projekty ustaw, które złożyliśmy jako Klub Parlamentarny PSL - Koalicji Polskiej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy chcą mieć większy wpływ na to, co dzieje się w przestrzeni publicznej – powiedział poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Ludowcy złożyli w Sejmie dwa projekty ustaw, dające obywatelom dostęp do decydowania o sprawach Polski, swojego regionu i wymiaru sprawiedliwości.

– Chcielibyśmy zaprezentować Państwu dwa projekty ustaw, które złożyliśmy jako Klub Parlamentarny Koalicji Polskiej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy chcą mieć większy wpływ na to, co dzieje się w przestrzeni publicznej – poinformował poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Sędziowie pokoju - dodatkowy szczebel sądów powszechnych

– Wprowadzamy dodatkowy szczebel sądów powszechnych. Sędziowie do tej instytucji wybierani będą w wyborach powszechnych, przy okazji wyborów samorządowych. Każdy będzie mógł oddać swój głos na takich sędziów – wyjaśnił poseł PSL.

Sądy pokoju mają być zlokalizowane przy sądach rejonowych, co zapewni do nich łatwy dostęp. Mają rozstrzygać najprostsze z puntu widzenia prawnego sprawy i odciążyć sądy rejonowe.

– Proste sprawy są najliczniejsze, co skutkuje wydłużaniem się terminów w polskich sadach. Nasze rozwiązanie ma udrożnić sądy i usprawnić działanie systemu sprawiedliwości – tłumaczył Krzysztof Paszyk.

Dzień referendalny - przejaw demokracji bezpośredniej

Ludowcy proponują, aby co roku, pierwsza niedziela października była dniem referendalnym, w którym obywatele będą mogli wnioskować o przeprowadzenie referendum. W projekcie znajdują się także zapisy o obniżeniu progu wymaganego do uruchomienia procedury referendalnej z 500 tys. do 200 tys. popisów

– Zebranie pół miliona podpisów dla wielu inicjatyw było progiem po prostu niemożliwym do przekroczenia. Dzisiaj będzie to znacznie bardziej dostępne – argumentował poseł PSL.

Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów, obywatele mogliby złożyć swój wniosek do Sejmu, a ten stawałby się organizatorem referendum.

Dzięki referendum obywatele mogą bezpośrednio wyrazić swoją opinie na tematy będącej jego przedmiotem, z czym politycy muszą się liczyć.

– Od wielu lat słyszymy już o dniu referendalnym. Minister Ziobro zapowiadał też instytucję sędziów pokoju. My mówimy sprawdzam. Liczymy, że partia rządząca i jej koalicjanci przejdą od słów do czynów – podkreślił poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

 

 

Komentarze (3)

Jak się nie ma nic do roboty i coś konkretnego do zaoferowania, to i to dobre.

ja jak sie nie myle, to byly to postulaty Pawla Kukiza a nie wasze. Juz nie potraficie byc oryginalni tylko skladac projekty zanim i tak wejda do sejmu teraz dzieki zgodzie PiSu z Kukizem ? heh...

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.